Pomysł, by Polska domagała od Niemiec reparacji popiera 48 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 29 proc., natomiast 23 proc. nie ma opinii w tej sprawie.
Największymi zwolennikami odszkodowań wojennych są wyborcy PiS, Kukiz'15 i PSL. Z kolei najbardziej sceptycznie podchodzą do tej kwestii wyborcy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.
Badanie wykazało, że tylko 16 proc. pozytywnie ocenia szanse na uzyskanie reparacji. Według 61 proc. ankietowanych Niemcy nie wypłacą Polsce żadnych odszkodowań. Zdania w tej sprawie nie ma 23 proc.
Sondaż dla "DGP" został przeprowadzony na panelu Ariadna w dniach 8-11 września 2017 roku na reprezentatywnej próbie 1051 dorosłych Polaków.
Temat reparacji wojennych wrócił za sprawą lipcowego kongresu PiS i przemówienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego. W zeszłym tygodniu Biuro Analiz Sejmowych opublikowało ekspertyzę, z której wynika, że roszczenia za straty poniesione w czasie II wojny światowej nie podlegają przedawnieniu, a Polska nigdy się ich nie zrzekła. Sprawę odszkodowań poruszyli podczas rozmowy na Malcie prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier.
Komentarze
.. psy będą szczekały do ostatniej raty.
z niemcami, okupowanymi od wojny przez US, w ogóle nie ma poco dyskutować. rozmawiać trzeba ponad ich głowami własnie ze Stanami które chcą i mogą nam pomóc w sprawie traktu pokojowego i reparacji.
Trzeba się starać w USA, ONZ , NATO, itp żeby szkopów po prostu zmusili do podpisania traktatu pokojowego z Polską (co automatycznie wiąże się z reparacjami/odszkodowaniami).
- niemieckiej płacy minimalnej (1498 Euro / 1 mies.; 8,83 Euro / 1 h) oraz
- niemieckiej średniej pensji (3703 Euro / 1 mies. brutto; 2270 Euro / 1 mies. netto). Dlaczego mieliby nie chcieć.
Czy jednak Polacy wierzą, że uda mi się taką płacę szybko wywalczyć? Zbyt wielu Polaków już pojechało nad Ren abo do Bawarii, żeby sobie powyższe płace osobiście zapewnić.