HolokaustWęgry: Zmarła kobieta, która w czasie wojny ukrywała rodzinę Sorosa

Węgry: Zmarła kobieta, która w czasie wojny ukrywała rodzinę Sorosa

George Soros
George Soros
Dodano
Nie żyje Elza Brandeisz – kobieta, która w czasie II wojny światowej uratowała przed Niemcami wielu węgierskich Żydów, wśród nich matkę milionera i filantropa George’a Sorosa.

Elza Brandeisz miała 110 lat. Zmarła w minioną sobotę w węgierskim mieście Supron.

W czasie wojny kobieta uratowała przed Holokaustem kilkoro członków rodziny Georga Sorosa, w tym jego matkę – Erzsebet Szucs. W 1995 roku Elza Brandeisz została odznaczona medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Soros, dziś kontrowersyjny miliarder i filantrop, przez lata pomagał kobiecie finansowo. Kilka razy jeździła na jego zaproszenie do USA. Ostatnie dwa lata Elza Brandeisz spędziła w odosobnieniu. Z zawodu była nauczycielką rytmiki.

O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Więcej historii