Żołnierze wyklęciW dawnej katowni NKWD będzie placówka edukacyjna. IPN przejął budynek przy Strzeleckiej 8

W dawnej katowni NKWD będzie placówka edukacyjna. IPN przejął budynek przy Strzeleckiej 8

Cela w katowni NKWD przy Strzeleckiej 8 w Warszawie
Cela w katowni NKWD przy Strzeleckiej 8 w Warszawie / Źródło: TVP
Dodano
Prezes IPN nazywa budynek przy Strzeleckiej 8 "miejscem, w którym zaczęło się instalowanie komunistycznej władzy". Przez piwnicę katowni UB i NKWD na warszawskiej Pradze przewinęły się setki żołnierzy podziemia niepodległościowego. Rtm. Pilecki, który doświadczył "metod pracy" ubeków mówił, że Oświęcim w porównaniu do komunistycznych katowni, to była igraszka.

Instytutowi Pamięci Narodowej po skomplikowanych negocjacjach z developerem, który dysponował prawem własności do budynku przy Strzeleckiej, udało się go przejąć. Przy Strzeleckiej ma zostać urządzona placówka edukacyjna, jedna z kilku - obok powązkowskiej "Łączki" czy aresztu na Rakowieckiej - na warszawskiej mapie miejsc pamięci podziemia niepodległościowego.

/ Źródło: TVP

Czytaj także

Od północy z 10 na 11 lipca trwa cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę 12 lipca. Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.