ŚredniowieczeZłamanie potęgi zakonu. Bitwa pod Grunwaldem

Złamanie potęgi zakonu. Bitwa pod Grunwaldem

bitwa pod Grunwaldem
bitwa pod Grunwaldem
Dodano
Skala zwycięstwa pod Grunwaldem rozbudziła apetyty Polaków i Litwinów.

- Pod koniec maja 1409 roku wybucha powstanie antykrzyżackie na Żmudzi. Jego sprawcą był Wielki Książę Litewski Witold, który od razu wysłał tam swojego namiestnika. Zatem de facto wybucha wojna litewsko-krzyżacka. Dla zakonu krzyżackiego kluczową kwestią było to, jak zachowa się król Polski Władysław Jagiełło i Królestwo Polskie - mówi prof. Adam Szweda, mediewista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dlaczego po rozgromieniu wojsk krzyżackich pod Grunwaldem nie udało się zdobyć Malborka? Czy pokój toruński był klęską dyplomatyczną Władysława Jagiełły?

Zapraszamy do obejrzenia najnowszego odcinka!

Program „Zwycięzcy” prowadzi Piotr Dmitrowicz, jego gościem jest prof. Adam Szweda, mediewista z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kolejne odcinki można będzie zobaczyć na stronach zwyciezcy.dorzeczy.pl i superhistoria.pl/zwyciezcy.

O północy z piątku na sobotę (19 na 20 października) rozpoczyna się cisza wyborcza [Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2017 r. poz. 15)], która potrwa do końca głosowania w niedzielę (21 października). Zakaz obowiązuje także w internecie, w związku z czym, w trakcie ciszy wyborczej w portalu DoRzeczy.pl wyłączona zostanie możliwość dodawania komentarzy.

Więcej historii